Menopozda Ozon Tedavisi

Menopozda Ozon Tedavisi
Menopozda Ozon Tedavisi sayesinde erken menopozun önlenmesi veya normal menopoz belirtilerinin hafifletilmesi mümkün olmaktadır. Çeşitli eklem, kas ve cilt hastalıklarının tedavisinde olduğu gibi yaşlanma karşıtı, anti aging uygulamalarda da ozon terapisi son derece olumlu etkilere sahip.

Atmosferde yer alan ve tek doğal dezenfektan olarak bilinen ozon gazı, dünya çapında uzun yıllardır kullanılan bir madde. Ülkemizde ise tedavi amaçlı yakın geçmişte yaygınlaşmasına rağmen, her geçen gün gittikçe artan tedavi alanlarında, iyileştirici veya destekleyici etkisiyle dikkat çeliyor.


Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz adet kanamalarındaki düzensizliklerle başlayan ve son adet kanamasıyla girilen doğal bir süreçtir. Perimenopoz adı verilen ve düzensizliklerin başladığı dönem genellikle 45-55 yaşları arasıdır. Düzensizliklerin yanında kanama miktarı ve süresinde de değişiklikler olan süreçten sonra ise postmenopoz denilen menopoz sonrası süreç başlar.
  • Uykusuzluk problemleri
  • Ani duygusal değişiklikler
  • Fiziksel değişiklik ve belirtiler
  • Vajinal kuruluk
  • Ateş basması
  • Adet düzensizlikleri
  • İdrar şikayetleri
gibi belirtiler menopoz habercisidir diyebiliriz.


Erken Menopoz Nedir?

Her fiziksel evrede olduğu gibi menopozda da kabul edilen normal yaş aralıkları bulunmaktadır. Bu anlamda 40 yaş öncesi adet kanamalarının kesilmesi veya menopoz belirtilerinin görülmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Aynı şekilde 54-55 yaşlarından sonra hala adet kanaması gören kadınlarda da geç menopoza girme durumu olduğu kabul edilir.

Her iki sürecin de sağlık durumu açısından olumsuz etkileri olabilmektedir. Erken menopoz östrojen hormonunda erken azalma anlamına gelir. Östrojen hormonunun eksikliği ise kemik yapısında zayıflama, vajina, yumurtalıklar, rahim ağzında küçülme gibi durumlara sebep olur. Ayrıca östrojenin kadınları kalp hastalıklarına karşı adeta kalkan gibi koruyucu etkisi vardır. Aşırı kilolu olan ve sigara içen kadınlarda daha yüksek ihtimalde olmak üzere, tansiyon ve kalp hastalıkları da erken menopoz ile birlikte görülmeye başlayabilir.


Menopozda Ozon Tedavisimenopoz tedavisinde ozon terapisi

Ozon terapisi uygulandığı alandan oksijen oranını arttıran, kan akışını hızlandıran etkiye sahiptir. Doğal bir dezenfektan olarak, vücudun kendi kendini onarması için adeta bir uyarıcı etkisi göstermektedir. Menopozda Ozon Tedavisi vajinal ozon uygulama yöntemiyle yapılan destekleyici bir tedavidir. Vajinal uygulamada, insufilasyon veya katater yardımı ile ozon gazı uygulaması yapılır.

Kanın akışkanlığı ve hücrelere oksijen taşıma işlevini arttırma etkisiyle canlandırıcı bir terapidir. Yine hormon dengesinin düzenlenmesine de yardımcı olması sayesinde özellikle erken menopozun engellenmesi veya atlatılmasında rol oynamaktadır. Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’daki kliniğinden randevu alarak Ozon Terapisi uygulamaları yaptırabilir, merak ettiklerinizi doktorumuza danışabilirsiniz.

Son Yazılar