İkiz Gebelikte Beta HCG Değerleri

İkiz Gebelikte Beta HCG Değerleri
Hamile olan bazı kadınlar, İkiz Gebelikte Beta HCG Değerleri yorumlamaya çalışarak çoğul gebelik yaşayıp yaşamadıklarını anlamaya çalışmaktadır. Beta HCG testinin ortaya koyduğu değerlerin gebelik haftasını tahmin etmede oldukça önemlidir. Buna göre;
 • Beta HCG değerleri 6-50 mlU/ml arasında ise gebelik 3. haftasındadır.
 • Beta HCG değerleri 6-425 mlU/ml arasında ise gebelik 4. haftasındadır.
 • Beta HCG değerleri 20-7300 mlU/ml arasında ise gebelik 5. haftasındadır.
 • Beta HCG değerleri 1080-56,000 mlU/ml arasında ise gebelik 6. haftasındadır.
 • Beta HCG değerleri 7650-290,000 mlU/ml arasında ise gebelik 7-12. haftasındadır.
Beta HCG testi ile gebelik haftasını öğrenen kadınlar için hamilelik döneminde gerekli tedbirleri almak ve uygulamak çok kolaydır.


İkiz Gebelikte Beta HCG Değerleri Arasındaki İlişki

Beta HCG testi, görüldüğü gibi gebeliğin hangi dönemde olduğu hakkında oldukça net bir sonuç ortaya koymaktadır, fakat beta HCG değerleri çoğul (ikiz ya da üçüz) gebelik hakkında net ve bilimsel bir bilgi vermemektedir. Yani ikiz gebelikte beta HCG değerleri arasında ilişki kurmak zordur.
Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?
İkiz ya da üçüz gebelik olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu kadın doğum uzmanının yapacağı ultrason muayenesidir. Ultrason muayenesinin ardından gebelik kesesinin ya da keselerinin görülmesi gebeliğin çoğul olup olmadığı hakkında kesin bilgiler vermektedir.


ikiz gebelik beta hcgBeta HCG'nin Diğer Yükselme Nedenleri

HCG hormonu gebelik haricinde aşağıdaki durumlarda da değer olarak yüksek çıkabilir:

Beta HCG seviyeleri her zaman gebelik olduğunda yükselmez. Başka sebeplerle de beta HCG hormonu yükselebilir. Beta HCG hormonunun yükselmesinin diğer sebepleri;
 • Dış gebelik veya boş gebelik durumu
 • Down sendromu anomalileri
 • Gastrik salgılar ve bazı mide kanserleri
 • Karaciğer tümörü ve pankreas rahatsızlıkları
 • Yumurtalık ve testis kanseri
 • Trofoblastik tümörler
 

Beta HCG Testi Ankara

Beta HCG plasenta tarafında hamilelik döneminde üretilen bir hormondur. Bu hormonun değerlerini ölçmek için kan testi yapmak yeterlidir. Trofoblastik hücrelerden salgılanan hormon bir nevi gebelik habercisi görevi üstlenir. Değerin yüksekliğine göre hamilelik haftasının da belirlenmesi mümkündür.

HCG aynı zamanda progesteron hormonu üretimini de tetiklemektedir. Progesteron ise gebeliklerde düşük yapma ihtimalini zayıflatan önemli bir hormondur.

Ankara Çankaya’da, pek çok çiftin çocuk sahibi olmasını başarılı tedavilerle destekleyen Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde beta HCG testi yapılmakta, bu testin sonuçlarına göre hamileliğinizin hangi aşamada olduğu belirlenip gerekli tedbirleri almanız sağlanmaktadır. İletişim hatlarımızı arayarak randevu alabilir, beta HCG testini yaptırarak hamileliğinizin hangi dönemde olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Son Yazılar