Endometriozis Kısırlığa Neden Olur Mu?

Endometriozis Kısırlığa Neden Olur Mu?
Genç kadınlarda görülen ve iyi huylu bir kist olan Endometriozis kısırlığa neden olur mu? Ağrılı bir biçimde seyreden bu rahatsızlık, genellikle hafife alınmaktadır. Endometriozis, bedensel ve psikolojik sıkıntılara neden olan bir rahatsızlıktır.

Miyom tipi rahatsızlıklardan sonra en fazla rastlanan bir rahatsızlık türü olan entometriziozis (çikolata kisti), yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ya da karın boşluğu gibi uterusun dış tarafındaki bölgelerde uterusun iç yüzeyini döşeyen endometrial dokunun varlığıyla belirlenen bir hastalıktır. Endometriozis kısırlığa neden olur mu?


Kadınlarda Endometriozis Kısırlığa Neden Olur mu?

Endometriozis, oluştuğu alandan başka alanlara yayılabilme riskine sahiptir. Bazı durumlarda başta akciğer olmak üzere başka organları da etkilemektedir. Endometriozis kistleri menstrüel hormonlara da etkide bulunabilmektedir. Söz konusu kistler, belli bir süre sonra kanamaya yol açabilir. Çikolata kistlerinden dolayı karın bölgesinde enfeksiyona neden olan reaksiyonlar, yaralar ve yapışık durumlar oluşabilir. Bu durumlar, adet dönemlerinde ağrılı belirtiler olarak ortaya çıkabilir. Bütün bunların sonucunda endometriozis’in kısırlığa neden olduğunu belirtmek gerekir.


Lezyonların Endometriozis Olduğuna Nasıl Karar Verilir?

Lezyonlar şiddeti değişen ağrılara neden olabilir. En küçüklerinin varlığı bile ağrı oluşturur. Endometriozis’in ilerlemiş olması ile ağrıların şiddetiyle ilişkisi bulunmaktadır. Ultrason ile yapılan muayenede endometriozis’in tespiti yapılabilir, ancak lezyonların küçük olması durumunda lezyonlar görülemeyebillir. Lezyonlar küçük ise cerrahi operasyon(laparoskopi) yapılarak endometriozis’in olup olmadığı fark edilebilir. 
çikolata kisti


Endometriozis Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalıdır

Kadınlar, adet görmeye başladıkları andan itibaren ağrı ve acılardan şikayet etmektedirler; ancak bu ağrı ve acılar çok ciddiye alınmamakta, herkeste böyle durumların olabileceği ön kabulüyle önemsenmemektedir. Ağrı ve acı çekme süresi, genellikle 11 yıla kadar sürmekte ve bu süre içerisinde teşhis konulmamaktadır. Bu durum, genellikle menopoz dönemine kadar devam etmektedir.

Ağrı ve acının sıradan bir durum olduğu düşünüldüğü için ciddiye alınmaması, ileriki dönemlerde kısırlık gibi daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Kadınlar adet döneminde ağrı ve acı yaşamak zorunda değildir. Yani bu normal ve katlanılması gereken bir durum olarak görülmemelidir. Bu tip ağrılar başladıktan sonra düzelmeyebilir ve kistler hayatın kalitesini etkileyebilir. Eğer erken teşhis ve tedavi yapılmazsa lezyonlar, kistler büyüyebilir ve kadınlarda kısırlığa yol açabilir.


Endometriozis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometriozis’in tedavisi ilaç ya da ameliyat yoluyla yapılabilmektedir. Evvela ilaç tedavisi denenir, eğer yanıt alınamazsa operasyon yapılabilir. Bazı durumlarda ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi operasyon da gerekebilir.

Son Yazılar