Detaylı Ultrason

Detaylı Ultrason
Hamilelik döneminin 19 ve 23. haftalarında uygulanan detaylı ultrason ile organ gelişimi tamamlanan ve amnios sıvısı çoğalan bebek ayrıntılı bir şekilde görülür. Hekim, ayrıntılı ultrason filmi ile bebeğin tüm organlarını, sağlık durumunun iyi olup olmadığı hakkında bilgi edinmek için ayrıntılı bir biçimde inceler.

Bu tetkikin amacı, bebekte anormal bir durumun gerçekleşip gerçekleşmediğini bulgulamaktır; zira detaylı ultrasonografi anomali ya da kromozomal problemleri %80 oranında gösterir. Ancak bazı problemler tespit edilemeyebilir. Sonuca göre farklı müdahaleler yapılabilir.


Ayrıntılı USG ile 3 Boyutlu Ultrason

Detaylı ultrason filmi ile 3 boyutlu ultrason filmi aynı şey değildir. Detaylı ultrasonografi 2 boyutlu görüntü verirken 3 boyutlu ultrasonografi isminden de anlaşılacağı üzere 3 boyutlu görüntü verir. Her iki tetkikte de hekimin bilgi birikimi ve tecrübesi, bebekte bir anomali varsa ortaya çıkartmaktadır.

Gebeliğin 17 ve 22. haftalarında rutin olarak anomali taraması yapılır; eğer herhangi bir anomali riski ya da şüphesi söz konusuysa anne adayının ayrıntılı USG filmi çekilir. Sonrasında perinatoloji uzmanı var olan durumu araştırır ve gerekli müdahaleyi yapar.

20 dakika süren detaylı ultrasonografi ile herhangi bir anomali bulgulanıyorsa 3-4 hafta sonra yeni bir uygulama yapılır. Risk yoksa bir kez yapılması uygundur.


Detaylı Ultrason Filminde İncelenen Bölgeler

Ayrıntılı ultrason filminde bebeğin;
  • Kafatası ve beyni
  • Omurgası
  • Göğsünün içi
  • Karın organları, mide ve bağırsağı
  • Kalbi
  • Kol ve bacağı
  • Yüzü
incelenmektedir. 17-18. haftalarda yapılan ayrıntılı USG tetkiki kalp hakkında net bilgiler vermeyebilir, bunun için gebeliğin 22. haftasında kalp için yeni bir ultrason önerilebilir.


Detaylı Ultrason Anomali Durumlarını Tam Olarak Tespit Edebilir mi?

Ayrıntılı ultrason, % 100 başarılı sonuçlar vermez. Ancak hekimin tecrübesi ve bilgi birikimi bu tetkikin başarı şansını artırır. Zaten tüm hamileliklerin ancak % 3’ünde herhangi bir anomali söz konusu olabilir. Tek yumurta ikizlerinde anomali ihtimali % 5’tir. Akraba evliliklerinde ise anomali ihtimali diğer durumlara göre 2 kat daha artmaktadır.


Ankara Detaylı Ultrason

Ankara Çankaya’da Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde ayrıntılı USG filmi ile bebeğinizin herhangi bir anomalisinin olup olmadığı tespit edilmektedir. Telefon numaralarımızı arayarak randevu alabilir, fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz.

Son Yazılar