Tüp Bebek

Tüp Bebek
Tüp Bebek Tedavisi çiftlerden alınan yumurta ve spermin laboratuar koşullarında döllenmesi, döllenme sağlanan yumurtaların ana rahmine yine laboratuar koşullarında yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek uygulamaları dünyada yaklaşık yarım asırdır araştırılan ve kullanılan tedavi yöntemleridir. Günümüze gelinceye kadar başarı oranının artması yolunda ciddi aşamalar kaydedilmiş, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere umut ışığı olmuştur.


Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek tabirinin kullanılmasının nedeni doğal yollardan gebe kalınmasının mümkün olmadığı durumlarda, laboratuar ortamında dolayısıyla vücut dışında döllenme sağlanmasıdır. Embriyonun ana rahmine tutunması ve gebelik testlerinin pozitif çıkmasından sonraki süreç tamamen normal hamilelik koşullarıyla aynıdır.

Tedavinin başarı oranı anne adayının ürettiği yumurta sayısıyla doğru orantılı olduğundan, ilaç tedavisi uygulanarak yumurtalıkların büyümesi sağlanır. Döllenmenin başarıya ulaşmasında baba adayının sperm kalitesi de önemlidir. Uzman kontrolünde tüm bu süreçlerde gerekli özverinin gösterilmesi de diğer önemli bir başarı faktörüdür.


Kimler Tüp Bebek Yaptırmalı?

Olağan dışı tanı konulabilmesi için çocuk sahibi olmaya karar verilmesinin ardından, 1 yıl süreyle korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamamışsa doktora başvurulması tavsiye edilir. Diğer yandan 35 yaş üzeri çiftlerde yaş ilerledikçe fiziki koşulların zorlaşması göz önüne alındığından 6 ay sonrasında uzman desteği almaları uygun görülmektedir.

ozon tüp bebek tedavisi


Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?

Yukarıdaki koşullara göre hamilelik elde edilememişse istenilen herhangi bir zaman doktor kontrolüne gelinebilir. Ancak tüp bebek tedavisine kesin karar verilebilmesi için adetin 2. veya 3. günü LH, E2, FSH, TSH, Prolaktin gibi testler çok daha doğru sonuçlar vereceğinden tercih edilen tetkik süreci olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Karar verilmesinin ardından ilk hazırlık aşamaları olan enjeksiyon uygulamalarına ise adetin 2. Günün de başlanmaktadır.


Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek ve üremeye yardımcı uygulamalar anne ve baba adayının birlikte hareket ettiği, uzman tavsiyeleri doğrultusunda şekillenen bir süreçtir. Bu süreç yaklaşık 1 ay olmakta ve yapılan bir dizi testlerle tedavileri kapsamaktadır.

En çok merak edilen konulardan biri çalışan anne adayının kaç gün izne ihtiyacı olacağı konusudur. Klinik tedavinin uygulanacağı günlerdeki randevunuza göre planlama yapılması haricinde en önemli aşama embriyo transferinin yapılacağı gündür.

Bu gün ile birlikte tercihe göre 3 gün izin kullanılabilir. Ancak embriyo transferi sonrası iş durumunuza bağlı olarak istirahata çekilmek tamamen kişisel bir tercihtir. Yüksek stres yaşayan bir anne adayının kendisini meşgul edecek bir şeylerle uğraşması daha doğru bir seçenek olabilir.


Tüp Bebek Aşamaları

Anne ve Baba Adayının Sağlık Kontrolü: Genel sağlık kontrolünün yanında jinekolojik muayene, hormonal testlerin yapıldığı aşamadır. Tedavi sürecinin başarıya ulaşabilmesi için bu aşamada doktorunuzun elde ettiği bulgular son derece önemlidir.

Doktorun Tedavi Planına Karar Vermesi: İlk aşamada elde edilen sonuçlara göre doktorunuz gerekli tedavi planına karar vermektedir. Çiftlerden her ikisinin de bu randevuda bulunması önemlidir.

Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) Tedavisi: Anne adayının yumurtalıklarından çok sayıda yumurta elde edilebilmesi için yapılan tedavi aşamasıdır. Yumurtalıkların uyarılma aşaması kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama iki haftadan daha kısa süren bir aşamadır.

Foliküllerin Çatlatılması ve Yumurta Toplama: İdeal büyüklüğe ulaştığı gözlemlenen foliküller iğne yardımıyla çatlatılır ve 34- 36 saat sonrasında kaliteli yumurtaların laboratuar ortamına alınması işlemine geçilir. Her iki yumurtalığa da uygulamanın toplam süresi yaklaşık 20 dakikadır. Bu işlem sonrası anne adayının 24 saat süreyle istirahat etmesi istenir.

Sperm Örneği alınması: Anne adayından yumurta toplama işlemi yapıldığı sırada baba adayından da sperm örneği istenir. Bu aşama öncesi 3-5 gün arası cinsel perhiz uygulanması tavsiye edilir. Sperm örneğinin evden getirilmesi gerektiği durumlarda ortalama 40 dk. içerisinde laboratuara teslim edilmesi gerekir.

sebebi bilinmeyen kısırlığın tedavisi tüp bebekte aşılama


Laboratuar Ortamındaki Son Aşamalar

Fertilizasyon Aşaması: Bu aşamada her bir yumurtanın içerisine hareketli ve sağlıklı olduğu tespit edilen sperm hücresi yerleştirilir. Bir günden daha az bir sürede döllenme olup olmadığı anlaşılabilir.

Embriyo Transferi: Tüm aşamaların sonuca ulaştırıldığı tedavi evresidir. Bu aşamada döllenmiş olan yumurtalar laboratuarda ana rahmine yerleştirilir. Fertilizasyon aşamasından kaç gün sonra transfer yapılacağına doktorunuz karar vermektedir. Herhangi bir ağrı ve riskli durumu bulunmayan transfer işleminden sonra gebeliği desteklemek için hormon takviyeleri  yapılabilmektedir.

Gebelik Testi: Embriyo transferinden 10-12 gün sonra gebelik testi uygulanarak tedavinin sonuca ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir.


Tüp Bebek Oluşumu

Tüm aşamaların başarıyla atlatılması sonucunca tüp bebek oluşumu elde edilmiş olur ve hasta artık hamilelik sürecine girmiştir.

Gebelik Testi aşamasına kadar:
  • Cinsel Perhiz Uygulanması
  • Hamam, Havuz, Sauna Gibi Toplu Alanlara Gidilmemesi
  • Zorlayıcı Fiziksel Aktivitelerden Kaçınılması
İlk olarak tavsiye edilen durumlardır. Bu durumların haricindeki tavsiyeler ve ilaç kullanımıyla ilgili doktorunuz ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır.


Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi fiyatları çiftlere dair çeşitli tetkikler sonucunda elde edilen bulgulara göre değişiklik göstermektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgi almak için telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.


Tüp Bebek Ankara

Tüp Bebek Ankara Çankaya’daki kliniğimizde Op. Dr. İlhami Atılgan tarafından gerçekleştirilmektedir. Tedavi sürecinizin her aşamasında doktorunuzla irtibat kurabileceğiniz Tüp Bebek uygulamaları için bizlerden randevu alabilirsiniz.

Son Yazılar