Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi
Ozon Tedavisi, doğadaki en etkili antioksidan olan ozon gazının majör, minör, rektal, deri altı ve torbalama yöntemleriyle düşük dozlarda uygulanmasıdır. Medikal Ozon Jeneratöründen elde edilen ozon gazının içerisindeki 3 oksijen molekülü serbest durumda olduğundan uygulandığı alanı okside eder.

Söz konusu oksidasyon uzman doktorlar tarafından kararında uygulandığında antioksidan yapı uyarılarak sağlıklı bir yenilenme ve yapılanma yolu açılır. Ozon tedavisi yardımıyla pek çok rahatsızlığa doğal müdahale ile çözüm bulunabilmekte, sağlıklı bir yapılanma sağlanabilmektedir.


Ozonla Tüp Bebek Tedavisiozon tüp bebek tedavisi

Ozonla Tüp Bebek Tedavisi, Op. Dr. İlhami Atılgan’ın öncülüğünü yaptığı ve başarılı sonuçlarıyla dünya çapında ilgi gören bir tedavi alternatifidir. Hormonal olumlu etkilerin yanında, Tüp bebek hastalarında rahim tabakasını ve over fonksiyonkarını güçlendirdiğini keşfeden Dr. Atılgan başarılı tedavilerinde artış kaydetmiştir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Ozon Tüp Bebek Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.


Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon terapisi de olarak adlandırılan tedavinin uygulanma yöntemi hastanın durumuna göre doktorunuz tarafından kararlaştırılmaktadır. Enjeksiyon ile uygulamalarda ozona dayanıklı özel cam tüpler kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri:
 • Majör Uygulama: Ozon tedavisi uygulanacak hastaya kendi kanının ozon ile birleştirilerek damar yolundan tekrar geri enjekte edilmesi esasına dayanır. İşlem için hastadan maksimum 100 cc kan alınmaktadır. Yarım saat veya daha 20-25 dk’da tamamlanmaktadır.
 • Minör Uygulama: Genellikle alerjik semptomları olan rahatsızlıklarda kullanılır. Maksimum 10 cc kadar hastadan alınan kanın ozon uygulanarak uygun bir noktadan kas dokusuna enjekte edilmesidir. 10-15 dk’da tamamlanmaktadır.
 • Rektal Uygulama: Bağırsak sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda, çocuklarda ve Damar yolu sıkıntılı olanlarda tercih edilir. Ozon gazının püskürtülmesiyle bağırsak mukozasının emilimi sağlanır. Tek kullanımlık malzemelerde 15-20 dk’da tedavi tamamlanmaktadır.
 • Vajinal uygulama: Kadınlarda jinekolojik enfeksiyonlarda ve tüpbebek ve Menopoz uygulamalarında kullanılır. İnsufilasyon veya katater yardımı ile uygulama yapılır.


Alternatif Ozon Uygulamaları

 • Subkutan Uygulama: Doktorunuzun uygun gördüğü yoğunluktaki ozon gazının deri altına enjekte edilmesidir.
 • Eklem İçi Uygulama: Eklem rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olunması amacıyla ozon gazının eklem içine enjekte edilmesidir.
 • Torbalama ve Harici Uygulama: Enjeksiyon uygulanamayan veya açık yarası olan hastalarda tercih edilmektedir. Ozonlu su, ozon yağı vb. sıvıların sürülmesi veya belirli bir süre tedavi edilecek alanın torbalama yolu ile ozona maruz bırakılmasıdır.
Görüleceği üzere hastanın rahatsızlığına ve enjeksiyon uygulanıp uygulanamayacağına göre değişen farklı uygulama yöntemleri bulunmaktadır.


ozon terapisi ile yenilen!Ozon Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Ozon terapilerinin kaç seans uygulanacağı doktorunuzun teşhislerine göre kararlaştırılmakla birlikte haftada 1-3 seans toplamda 10-14 seans yapılabilmektedir. Tedavinin toplam süresi 1-2 ay yine hastanın durumuna göre sürdürülebilir. Gerek duyulması halinde ara verildikten sonra kararlaştırılan daha seyrek periyotlarda ek seanslarla desteklenebilir.


Ozon Tedavisi Yaptıranlar Hazırlık Yapmalı mı?

Tedavi öncesinde herhangi bir özel hazırlık gerekmemektedir. Son derece pratik, uygulama yöntemine göre 10-25 dk. arası süren seanslarla yapılmaktadır. Dikkat edilebilecek tek husus C vitamininin ozon gazının etkisini sınırlandırılmasıdır. Bu nedenle tedavi öncesi ve sonrasındaki 5-6 saatlik sürelerde C vitamini takviyesi kullanılmamalıdır.


Medikal Ozon Gazı Nedir?

Ozon gazı atmosferin stratosfer tabakasında bulunur. Dünyamız için en önemli işlevi güneşin morötesi de denilen ultraviyole ışınlarından canlıları korumasıdır. Bu nedenle Tanrının nefesi olarak da adlandırılan ozon, örneğin şimşekli veya yıldırım görülen hava şartlarında yoğun miktarda hissedilir. Tıpkı iyot gibi olan kokusuyla deniz havasını andırmaktadır.

Medikal ozon ise tıbbi jeneratörler yardımıyla elde edilmektedir. Ozona dayanıklı özel cam tüplerle muhafaza edilir.


Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Ozon gazının çeşitli hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılmasının nedeni çeşitli dokularda uyardığı olumlu faktörlerden ileri gelmektedir.
 1. Adenosin Trifosfat (ATP) arttırıcı etkisiyle hücre canlandırma
 2. Kanın akışkanlığı ve hücrelere oksijen taşıma işlevini arttırma
 3. Tümör Nekrotizan Faktör salınımını (TNF) artırarak tümör oluşumuyla savaşma
 4. Bağışıklık, immün sistem hastalıklarını tedavi etme
 5. Alerji, açık yara, yanık gibi cilt sorunlarının tedavisi
 6. Cildin gençleşmesini sağlama, onarımını hızlandırma
Gibi faydaları sayesinde ozon gazı vücudun kendi kendini onarım sürecini hızlandırmaktadır.


Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Ozon Terapisinin kullanıldığı genel tedavi alanları:
 • Damar ve Dolaşım Sistemi
 • Cilt Hastalıkları, Anti Aging
 • Eklem Rahatsızlıkları
 • Metabolik Sendrom Problemleri
 • Sindirim Sistemi
 • Alerjik ve Virüslü Hastalıklar
 • İşitme Kaybı, Orta Kulak Sorunları
 • Stres ve Yorgunluk Sendromları
 • Kanser Gibi Radyasyona Maruz Kalınan Tedavi Olumsuzluklarının Azaltılması

Ozon Tedavisinin iyileşme sürecini hızlandırdığı hastalıklar:
 • Kolit, Kronik Kabızlık
 • Aşırı Halsizlik, Kronik Yorgunluk, Fibromyalji
 • İşitme Kaybı, Kulak Çınlaması, Orta Kulak Kaynaklı Denge Kaybı
 • Bronşit, Astım, KOAH
 • Hiperglisemi, Hipertansiyon
 • Kolestrol Düşüklüğü (HDL), Elma Tipi Obezite
 • Raynaud fenomeni, skleroderma
 • SLE, romatit artrit, Buerger
 • Mantar, Topuk Dikeni
 • Kadınlarda Jinekolojik Enfeksiyonlar, İnfertilite ve Menopoz tedavisi.


Ozon Tedavisi Zararları

Ozon tedavisi zararları olark merak edilen aslında kimlerin bu tedaviye uygun olup olmadığı hususudur. Demir eksikliği dolayısıyla anemi sebepli rahatsızlığı bulunan hastaların rahatsızlığının boyutuna göre doktor onayı olmadan ozon tedavisi yapılmamaktadır. Ayrıca kanda pıhtılaşma, aşırı kanama gibi rahatsızlıklarda da ozon uygulaması yapılamaz. Kesin karar verilebilmesi için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Diğer taraftan ozon tedavisinin herhangi bir zararının olması ancak yetkin kişiler tarafından yapılmaması, uygun dozun tercih edilmemesi vak’alarında geçerlidir. Bu anlamda ozon tedavisi yapan hastaneler arasından tercih yaparken alanında yeterli tecrübeye sahip uzman seçimi önemlidir.

Ozon Tedavisi Ankara
Op. Dr. İlhami Atılgan Ozon Tedavisi konusunda ülkemizdeki en tecrübeli isim olup, alanında 10 yıllık tecrübeyle hastaları için en uygun tedavi yöntemini belirlemektedir. Ankara Çankaya’da bulunan muayenehanemizden randevu alarak tedavinize başlayabilir, merak ettiklerinizi doktorumuza danışabilirsiniz.
 
Op. Dr. İlhami Atılgan alanında elde ettiği başarılar gerek basın-yayın kanallarında gerekse de akademik çalışmalarda dile getirilmiştir.

Son Yazılar